Megrendülve búcsúzunk Prof. Dr. Fekete Györgytől, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai Részlegének gyermekgyógyász professzorától, kiváló egyetemi oktatótól, mindenki által tisztelt munkatárstól.
Fekete György professzor 56 évet dolgozott a Tűzoltó utcai Gyermekgyógyászati Klinikán.
a klinika akadémiai kutató állását töltötte be, időközben ösztöndíjasként hosszabb ideig németországi és az egyesült államokbeli kutató laboratóriumokban dolgozott. Sikeres kutatómunkáját igazolja, hogy a világon elsőként azonosította a jávorfaszörp betegség nevű veleszületett anyagcserezavar súlyos formájával kapcsolatos gén lokalizációját az emberi genomban. Kandidátusi értekezését (1992) a napjainkban is a genetikai kutatások fókuszában álló tumor prediszpozícióról, a veleszületett kromoszóma-aberrációk és a malignus daganatképződés összefüggéseiről írta, 1994-ben professzori, majd tanszékvezető egyetemi tanári kinevezést kapott, 2014-től Klinikánk emeritus professzora.
Fekete György professzor már a 80-as évek végén elindította Tűzoltó utcai molekuláris genetikai laboratóriumot, amely hazánkban az első, génszintű diagnosztikával foglalkozó központ lett. 1994-től Tűzoltó utcai Gyermekgyógyászati Klinika igazgatójaként még nagyobb lehetőséget biztosított a genetikai szakterület fejlődésének, több öröklődő betegséggel (cisztás fibrózis, fenilketonuria, Fabry-betegség, Pompe-kór, hemokromatózis, nonszindrómás veleszületett siketség, Friedreich ataxia, congenitalis adrenalis hyperplasia, Legius-szindróma, familiáris hyperkoleszterinémia, klasszikus galaktozémia, galaktokináz hiány, UDP-galaktóz-4 epimeráz hiány, biotinidáz hiány stb.) összefüggő mutáció vizsgálatát is beállították, a fluoreszcens in situ hibridizácó és a kariotipizáló szoftver bevezetésével a hagyományos citogenetikai vizsgálatokat is korszerűsítették. Fekete Professzor igazgatóságának 15 éve alatt (1994-2009) számos genetikai témájú tudományos kutatás is folyt, a kutatási eredmények feldolgozásából 10 munkatárs szerzett genetika szakterületen PhD fokozatot. 2001-ben valódi úttöröként, megálmodta és megszervezte a Fabry betegek enzimpótló kezelését és nemzetközi szinten is kiemelkedő multidiszciplináris csapat által biztosított ellátást a Klinikán.
1968-1990 között
Fekete Professzor nagy tisztelet szerzett az egyetemi hallgatók körében, szakmai és emberi hozzáállásával példát mutatott az orvosi hivatás felelősségére és szépségére, oktatói munkáját 1993-ban a SOTE Kiváló Oktatója címmel tüntették ki. Szerkesztésében valósult meg a Nelson Textbook of Pediatrics alaptankönyv 1995. évi első és 1998. évi átdolgozott magyar nyelvű kiadása. A Magyar Gyermekorvosok Társasága elnöke, a Magyar Humángenetikai Társaság főtitkára volt, több tudományos és egyetemi bizottság tagja volt, a Semmelweis Egyetem |
Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó programját élete utolsó napjáig vezette, számos orvostanhallgató kibontakozását emberileg és szakmailag is segítette. |
Semmelweis Egyetem, Gyermekgyógyászati Klinika, Genetikai Munkacsoport