Búcsú Prof. Dr. Fekete Györgytől

Megrendülve búcsúzunk Prof. Dr. Fekete Györgytől, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai Részlegének gyermekgyógyász professzorától, kiváló egyetemi oktatótól, mindenki által tisztelt munkatárstól.

 

Fekete György professzor 56 évet dolgozott a Tűzoltó utcai Gyermekgyógyászati Klinikán.

a klinika akadémiai kutató állását töltötte be, időközben ösztöndíjasként hosszabb ideig németországi és az egyesült államokbeli kutató laboratóriumokban dolgozott. Sikeres kutatómunkáját igazolja, hogy a világon elsőként azonosította a jávorfaszörp betegség nevű veleszületett anyagcserezavar súlyos formájával kapcsolatos gén lokalizációját az emberi genomban. Kandidátusi értekezését (1992) a napjainkban is a genetikai kutatások fókuszában álló tumor prediszpozícióról, a veleszületett kromoszóma-aberrációk és a malignus daganatképződés összefüggéseiről írta, 1994-ben professzori, majd tanszékvezető egyetemi tanári kinevezést kapott, 2014-től Klinikánk emeritus professzora.

Fekete György professzor már a 80-as évek végén elindította Tűzoltó utcai molekuláris genetikai laboratóriumot, amely hazánkban az első, génszintű diagnosztikával foglalkozó központ lett. 1994-től Tűzoltó utcai Gyermekgyógyászati Klinika igazgatójaként még nagyobb lehetőséget biztosított a genetikai szakterület fejlődésének, több öröklődő betegséggel (cisztás fibrózis, fenilketonuria, Fabry-betegség, Pompe-kór, hemokromatózis, nonszindrómás veleszületett siketség, Friedreich ataxia, congenitalis adrenalis hyperplasia, Legius-szindróma, familiáris hyperkoleszterinémia, klasszikus galaktozémia, galaktokináz hiány, UDP-galaktóz-4 epimeráz hiány, biotinidáz hiány stb.) összefüggő mutáció vizsgálatát is beállították, a fluoreszcens in situ hibridizácó és a kariotipizáló szoftver bevezetésével a hagyományos citogenetikai vizsgálatokat is korszerűsítették. Fekete Professzor igazgatóságának 15 éve alatt (1994-2009) számos genetikai témájú tudományos kutatás is folyt, a kutatási eredmények feldolgozásából 10 munkatárs szerzett genetika szakterületen PhD fokozatot. 2001-ben valódi úttöröként, megálmodta és megszervezte a Fabry betegek enzimpótló kezelését és nemzetközi szinten is kiemelkedő multidiszciplináris csapat által biztosított ellátást a Klinikán.

1968-1990 között

Fekete Professzor nagy tisztelet szerzett az egyetemi hallgatók körében, szakmai és emberi hozzáállásával példát mutatott az orvosi hivatás felelősségére és szépségére, oktatói munkáját 1993-ban a SOTE Kiváló Oktatója címmel tüntették ki. Szerkesztésében valósult meg a Nelson Textbook of Pediatrics alaptankönyv 1995. évi első és 1998. évi átdolgozott magyar nyelvű kiadása. A Magyar Gyermekorvosok Társasága elnöke, a Magyar Humángenetikai Társaság főtitkára volt, több tudományos és egyetemi bizottság tagja volt, a Semmelweis Egyetem

Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó programját élete utolsó napjáig vezette, számos orvostanhallgató kibontakozását emberileg és szakmailag is segítette.
Fekete Professzor emberi jósága, betegek és munkatársak felé egyaránt megnyilvánuló tiszteletadása, példamutatása velünk marad, amíg élünk.

 

Semmelweis Egyetem, Gyermekgyógyászati Klinika, Genetikai Munkacsoport